Jak często wymieniać i prać pościel?

0
Jak często wymieniać i prać pościel?

Jak dowodzą naukowe badania, każdy z nas śpi przez niemal 1/3 swojego życia. Łóżko jest to zatem niezwykle ważnym meblem w każdym mieszkaniu. Trzeba mieć jednak świadomość, że zestawy pościelowe i materac wymagają stałego utrzymywania ich w czystości. Z czasem mogą stać się siedliskiem niepożądanych bakterii i grzybów. Wiadomo, że jednym z kluczowych dla nas elementów gwarantujący dobry sen i solidny wypoczynek jest odpowiednia pościel. Mając z nią jednak częsty kontakt, możemy być narażeni właśnie na wcześniej wspomniane zagrożenia. W związku z tym bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja pościeli, a także jej regularna wymiana.

Systematyczna wymiana pościeli

Aby zapobiec rozwojowi bakterii czy grzybów, należy regularnie dbać o stan naszej pościeli. Nie można dokładnie określić, jak często należy ją wymieniać. Pościel zasadniczo nie brudzi się bowiem często, a jedynym powodem takich zabiegów jest eliminacja bakterii. Nie musimy wymieniać jej w zbyt małych odstępach czasowych, ale dobrze zaplanować taką czynność raz na kilka tygodni.  Wymiana pościeli jest szczególnie istotna w przypadku osób uczulonych na roztocza. Osoby takie powinny wymieniać i prać pościel częściej niż pozostali. 

Właściwe pranie pościeli 

Sama wymiana pościeli raz na jakiś czas nie wystarczy. Bardzo ważna w  kwestii dobrego zdrowia i samopoczucia, a także poprawy jakości snu, jest utrzymywanie pościeli w czystości i jej pranie. Pościel powinno się prać osobno, oddzielając ją od reszty garderoby. Dodatkowo należy ją odwrócić na lewą stronę, by nie straciła koloru. Zawsze należy prać cały komplet pościeli. Po zdjęciu z kołdry i poduszek pościel powinna trafić bezpośrednio do bębna pralki. Kluczową sprawą jest temperatura, w jakiej należy prać pościel. Jeśli nie ma przeciwwskazań od producenta (powinien poinformować na metce w jakiej temperaturze należy prać pościel), warto ustawić dość wysoką temperaturę, która wyeliminuje bakterie.

Wymiana i pranie pościeli nie powinny nastręczać nam większych trudności. Ważne, by czynności te wykonywać regularnie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz sen będzie nie tylko błogi, ale przede wszystkim – zdrowy.

Jak często wymieniać i prać pościel?
Średnia ocena: 4.7
Na podstawie: 15 ocen


Komentarze do wpisu (0)
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium