SYNTETYCZNA CZY NATURALNA - JAKĄ KOŁDRĘ WYBRAĆ ?
SYNTETYCZNA CZY NATURALNA - JAKĄ KOŁDRĘ WYBRAĆ ?

Dobra kołdra może zapewnić nam zdrowy, spokojny i komfortowy sen, jednak wybór idealnie dopasowanej kołdry nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest naprawdę dużo rodzajów i typów kołder i bez ich dobrej znajomości bardzo łatwo można się pogubić. Uprzednie rozeznanie się w temacie rodzajów kołder pomoże nam oszczędzić sobie zawodu związanego z niespełnionymi oczekiwaniami i niepotrzebnych stresów związanych ze zwrotem zakupionego produktu.

Kupując kołdrę, musimy zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana i czy, tym samym, dobrze będzie spełniać swoje zadanie. Kluczową kwestią przy wyborze odpowiedniej kołdry jest to, czy zapewni ona odpowiedni poziom ciepła, a jednocześnie będzie dobrze przepuszczała powietrze.

 

By ułatwić ten wybór, przygotowaliśmy klasyfikację kołder ze względu na:

1. RODZAJ WYPEŁNIENIA

2. RODZAJ POSZYCIA

3. SEZONOWOŚĆ

Wypełnienie kołdry ma szczególne znaczenie i decyduje o takich czynnikach, jak termoizolacyjność czyli właściwości cieplne, jakość, poczucie komfortu użytkownika, funkcjonalność itd.

 

| RODZAJ WYPEŁNIENIA

Jednym z najważniejszych czynników w przypadku wyboru kołdry jest jej wypełnienie.

Do wypełnień kołder dostępnych na rynku należą:

  • wypełnienie z puchu gęsiego – wykonane z miękkich, ptasich piór, najczęściej gęsich. Jest to tradycyjny, polski rodzaj wypełnienia kołder, stosowany powszechnie przez naszych przodków. Obecnie puchowe kołdry uchodzą za towar lepszej jakości, wręcz luksusowy. Mają one doskonałe właściwości, pozwalając jednocześnie zapewnić dobry poziom ciepła oraz odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu użytkownik nie czuje się przegrzany oraz zapocony. Te cechy sprawiają także, że tego typu kołdry idealne są do używania zarówno latem, jak i zimą. Nie trzeba się też obawiać, że kołdry z takim wypełnieniem są ciężkie, tak jak tradycyjne pierzyny. Wręcz przeciwnie – są one lekkie, komfortowe dla użytkownika. Ważną informacją jest ta, że puch jest produktem całkowicie naturalnym. O jakości kołder puchowych świadczy przede wszystkim rodzaj i jakość użytego puchu .

    Klient decydujący się na zakup puchowej kołdry ma ograniczone możliwości dokładnego sprawdzenia jakości wypełnienia, dlatego warto wybierać produkty od najlepszych krajowych producentów takich jak PIÓREX, INTER WIDEX, POLDAUN, AMW. Niektórzy jak np. firma Piórex stosują nawet specjalną klasyfikację, by dokładnie określić rodzaj i jakość puchu użytego do wypełnienia kołdry.
  • wypełnienie z pierza – jest to nieco gorsze gatunkowo wypełnienie, które tworzą puch oraz ptasie pióra. Takie połączenie sprawia, że kołdra jest troszkę cięższa, nie ma też tak dobrych właściwości termicznych. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu materiał również jest w 100 proc. naturalny, a ponadto zakup takiej kołdry nie będzie aż tak dużym obciążeniem dla portfela. W przypadku kołder wypełnionych pierzem, także lepszych parametrów możemy spodziewać się po tych wykonanych z piór oraz puchu gęsiego. Jakość zależy od wielu czynników. Jeżeli kołdra ma wypełnienie składające się w ok. 15 proc. z puchu i ok. 75 proc. z piór, to nazywa się ją półpuchową. Decydując się na taki wybór trzeba zwracać szczególną uwagę na producenta, gdyż niektóre tego typu produkty okazują się podróbkami, gorszymi jakościowo.
  • wypełnienie wełniane – jest całkowicie naturalne. Wykonuje się je z wełny merynosów australijskich lub wielbłądów. Tego typu materiał jest niezwykle miękki, lekki, doskonale chroni przed zimnem i przepuszcza powietrze. Najdelikatniejsza jest kołdra z wypełnieniem z kaszmiru. Kołdry wełniane nadają się do użytku przez cały rok, gdyż zimą świetnie grzeją, a latem nie powodują uczucia dyskomfortu. Tego typu wypełnienie jest polecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi. Kołdry wełniane są dobrym rozwiązaniem także dla osób uczulonych na roztocza.
  • wypełnienie z jedwabiu – to prawdziwie luksusowy rodzaj wypełnienia. Kołdry tego typu mają dobre właściwości termoizolacyjne. Grzeją, ale też zapewniają odpowiednią wentylacją. Co ważne, jedwab nie ma właściwości uczulających, nie wciąga kurzu, a także ma wyjątkowo korzystny wpływ na skórę. Jednak tego typu kołdry nadają się do użytku tylko w dobrze ogrzewanych pomieszczeniach, gdyż nie grzeją aż w takim stopniu, jak te wełniane czy puchowe.

Kołdra naturalna – jaką kołdrę kupić ?

Kołdra naturalna, dzięki zastosowaniu wypełnień z puchu, pierza, wełnianych lub jedwabnych i poszyć z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy jedwab, charakteryzuje się swoimi bardzo wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi. Właśnie dlatego taki rodzaj kołdry jest naprawdę ciepły, komfortowy i idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz naszego domu są czasami niższe. Mimo tak świetnej izolacji temperatury kołdra naturalna nie powoduje przegrzewania się, a tym samym nie będzie nam pod nią zbyt gorąco. Wszystko to m.in.: dzięki zastosowaniu poszyć z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, czy jedwab, które umożliwiają swobodny przepływ i naturalną cyrkulację powietrza. W czasie użytkowania tego rodzaju kołdry, nasza skóra może świetnie oddychać, a samo poszycie dobrze absorbuje wilgoć i ją odprowadza, w wyniku czego zmniejszona jest potliwość skóry.

  • wypełnienie z włókna poliestrowego – zapewnia kołdrze elastyczność, miękkość i przepuszczalność. Dobre rozwiązanie szczególnie latem.
  • wypełnienie z włókna silikonowego – jest to włókno poliestrowe pokryte dodatkowo warstwą silikonu. Silikon zapewnia naturalną ochronę przed kurzem i bakteriami, dlatego często wykorzystywany jest w kołdrach antyalergicznych. Jest ono niezwykle podobne do wypełnienia puchowego – elastyczne, miękkie, higieniczne i trwałe. Poza tym można je prać w wysokich temperaturach. Kołdra z takim wypełnieniem dobrze ogrzewa, choć nieco gorzej niż ta puchowa, zapewnia też dobrą wentylację. Polecana dla alergików.
  • wypełnienie bambusowe - bambus to w ostatnim czasie niezwykle popularny materiał na pościel. Włókna bambusa stanowią produkt o cechach naturalnie bakteriobójczych i antygrzybicznych. Doskonale sprawdza się on także w przypadku osób silnie pocących się w nocy.

Kołdry poliestrowe (syntetyczne) — wady i zalety

Kołdra poliestrowa to produkt o wielu zaletach. Pierwszą z nich zdecydowanie jest cena, która jest znacznie niższa i bardziej przystępna, niż w przypadku kołder naturalnych. Kołdra syntetyczna jest również łatwiejsza w utrzymaniu, ponieważ można ją prać w pralce i dostosowana jest praktycznie do każdej temperatury prania oaz suszenia mechanicznego. Syntetyki są również antyalergiczne, puszyste i przez pewien czas nie odkształcają się. Pomimo tak wielu zalet posiadają jedną wadę — ich trwałość jest znacznie mniejsza, niż w przypadku kołder naturalnych.

 

| RODZAJ POSZYCIA

Innym, decydującym o komforcie użytkowania, jest podział kołder ze względu na rodzaj poszycia.

W tym przypadku wyróżniamy kołdry z poszyciem:

  • bawełnianym – jest ono w pełni naturalne, zapewnia odpowiednią przepuszczalność i wygodę. To materiał łatwy do utrzymania w higienie.
  • bawełniano-poliestrowym – będące połączeniem materiału naturalnego ze sztucznym, tańsze produkcji niż z to wykonane w 100 proc. z bawełny. Jest jednocześnie wytrzymałe, miękkie, jak i przepuszczalne.
  • z mikrowłókien – wykonane z cienkich włókien poliestrowych. Praktyczną zaletą jest to, że szybko schnie po praniu. Miękkie i trwałe.
  • satynowym – niezwykle estetyczne, ale także korzystne z praktycznych względów – nie przyciąga kurzu, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla alergików.
  • jedwabnym – luksusowe, miękkie, delikatne, i co więcej, mające doskonały wpływ na skórę. Są jednak stosunkowo drogie

 

| SEZONOWOŚĆ - KLASA CIEPŁA

Ze względu na sezonowość kołdry dzielimy na:

  • kołdry letnie – tu najlepiej sprawdzają się kołdry o gramaturze do 1000g. Sprawdzą się tu kołdry poliestrowe jak i te z włóknem bambusowym.
  • kołdry zimowe – mają wyższą gramaturę niż kołdry letnie. Zaleca wybierać się kołdry w przedziale 1000 – 2000g. Oczywiście kołdrę dobieramy optymalnie do warunków panujących w domu. Jako kołdry na zimę polecamy kołdry puchowe lub kołdry wełniane.
  • kołdry całoroczne – bardzo popularne kołdry. W domach o stałej temperaturze idealna kołdra to taka która zagwarantuje nam ciepło a jednocześnie nie będzie powodować pocenia się. Tu polecamy kołdry z wypełnieniem puchowym oraz kołdry silikonowe które dobrze wentylują i grzeją.
  • kołdry Duo – kołdra składa się z dwóch oddzielnych warstw kołder połączonych ze sobą na stałe, między którymi znajduje się dodatkowa warstwa termoizolacyjna w postaci płaszcza powietrza.
  • kołdry 4 pory roku – jest to kołdra która składa się z dwóch spinanych ze sobą kołder: jedna z nich to produkt idealny na kołdrę letnią, druga to produkt całoroczny, który świetnie sprawdzi się nie tylko w cieplejsze noce, ale także w te chłodniejsze. Po spięciu uzyskujemy idealną kołdrę zimową.

ZOBACZ KOŁDRY PUCHOWE DOSTĘPNE
W NASZYM SKLEPIE

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia (PN. - PT. 9-16) 502 799 812
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium